Дефанзивецот на Јувентус, Леонардо Бонучи го коментираше инцидентот со расистички навреди кон напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку.

За време на дуелот со Каљари, домашните навивачи емитираа извици на мајмуни.

– Мислам дека ова не се случува само во Италија. Видовме такви епизоди во другите европски лиги.

Мислам дека би било погрешно да се посочи некого на прст, но расизмот е чума што треба да се искорени, изјави Бонучи.

За инцидентот Италијанската фудбалска федерација покрена истрага и најверојатно ќе го казни Каљари.