Регулаторната комисија за енергетика денес ќе ги соопшти новите цени на горивата.

Согласно последната одлука на РКЕ бензинот Еуросупер БС-95 поскапе за денар, а Еуросупер БС-98, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за половина денар.

Литар ЕУРОСУПЕР БС-95 чини 68,50 денари, а 70,50 денари на Еуросупер БС-98.

Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се продава за 62 денара, екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 50,50 денари.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 0,206 денари за килограм и изнесува 33,340 денари.

Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,93 проценти.