Фудбалерот од средниот ред на Евертон, Ричарлисон го постигна единствениот гол на вчерашниот натпревар против Шефилд Јунајтед (1:0) во 37. коло од шампионатот на Англија.

Ова е 316. гол на Премиер лигата на Евертон. Во историјата на лигата, само еден клуб има постигнато повеќе – Манчестер Јунајтед (321).

Покрај тоа, овој гол за Евертон стана јубилеен 1.400-ти во историјата на Премиер лигата. (МИА)