Фудбалерите на Евертон синоќа го загубија градското дерби против Ливерпул со 5:2 во рамките на 15. коло од шампионатот на Англија.

За „карамелите“ ова беше деветти пораз оваа сезона по кој се најдоа на 18.место на табелата.

Евертон за прв пат по 1999 година има само 14 бода и се најде во зоната на испаѓање во поредокот на Премиер лигата по 15 одиграни рунди.

Зад него на табелата се само Норвич со 11 и Вотфорд со осум бода.