Италијанскиот шампион Јувентус на својата официјална веб-страница го објави заминувањето на тренерот Масимилијано Алегри на крајот од сезоната.

Утре, Алегри ќе одржи прес-конференција заедно со претседателот на Јувентус, Андреа Ањели.

Претходно стана познато дека преговорите на торинскиот клуб со 51-годишен италијански фудбалски експерт за продолжување на соработката не донесоа резултати. Беше објавено дека клубот е подготвен да му ја зголеми плата на 7,5 милиони евра годишно.

Алегри го предводеше Јувентус од летото 2014 година. За ова време клубот стана шампион на Италија пет пати, два пати стигна до финалето на Лигата на шампионите.

Оваа сезона тимот стигна до четвртфиналето на Лигата на шампионите, каде што загуби од Ајакс (1:1 и 1:2).

Како најсериозен кандидат за наследник на Алегри на клупата на Јуве се споменува Симоне Инзаги кој оваа сезона со Лацио го освои Купот на Италија.