Пред нејзиниот настап во „Top of the pops“, екипата на Џенифер Лопез ни рече да не правиме контакт со очите со неа сè додека не заврши настапот, но не можев да се воздржам додека ја гледав пробата.

Пристапив кон неа и реков дека ни рекоа да не ја гледаме, но само сакав да ти кажам дека си прекрасна. Таа беше крајно дива. Следното нешто што го знам е дека половина од нејзиниот тим беше отпуштен – открива агент и автор Мелани Блејк во текстот за најлудите каприци на славните, што го пренесува „Дејли Меил“.

– Тимот на Мараја Кери ни рече да аплаудираме кога ќе ја видиме. “Мислиш после шоуто?” прашаа моите соработници. „Не, веднаш штом ќе ја видите“, одговориле нејзините асистенти – се сеќава Британката која со години работеше во музичкото шоу „ Top of the pops “ со некои од најголемите светски лица. Таа започна да ја работи таа работа кога имаше само 19 години. Исто така откри дека Мараја побарала да и дадат неколку мачиња да си игра со нив за да не и биде досадно.

– За среќа, во близина имаше „пет шоп“ продавници, па му ветив на сопственикот дека ќе ги вратам брзо мачињата – се сеќава таа.

Гери Халивел вели дека била многу драга како членка на групата „Спајс девојки“, но кога започнала соло кариера нештата се промениле:

– Тоа е како принцезата Дајана лично да дојде во студиото. Таа дури и го смени акцентот, и се движеше наоколу како студиото да е нејзино – открива Блејк.

View this post on Instagram

RS #spacegirls #90s #friends

A post shared by Amadah foka (@amadahfoka) on

Има само пофални зборови за Мел Б и вели дека е многу убава и едноставна и дека се запознала неодамна, 20 години по соработката вошоуто, како и дека воопшто не се променила.
Таа, исто така, го прогласи за арогантен Роби Вилијамс, покого еднаш морала да вика, бидејќи тој во бекстејџ изграл со топка со Дејвид Бекам.

„Можев да те отпуштам“, ми рече тој. „Обидете се, но дотогаш, престанете да удирате по ѕидот о топката“, се сеќава Блејк, кој се здоби со репутација како еден од водечките менаџери на музичката индустрија во Велика Британија до 27-годишна возраст.

Таа откри и дека по настапот, многу sвезди учествувале на забави каде имало дрога на секој чекор. Таа особено ги истакна забавите на групата Ноел Галагер и Блур.

– Моја пријателка, двајца многу познати мажи, sвезди на А списокот ја прашаа дали сака да им се придружи во тројка. Таа се согласи, но навистина се забавуваше бидејќи двајцата се фокусираа еден на друг. И двете се икони од тоа време денес – мистериозно ги опиша.
Блејк своите искуства ги опипша во книгата „”The Thunder Girls”.