Макс Верстапен не е среќен поради недостаток на напредок во Ред Бул, кој по летната пауза може да се пофали само со третото место во Сингапур.

Сепак, на градските улици целта беше победа, па резултатот е разочарувачки и Холанѓанецот воопшто не е среќен.

Во неделата во Русија, тој заврши на 4-то место, откако започна 9-ти поради казна, но трендот е дека за прв пат по долго време, „биковите“ не постигнуваат најголем напредок во вториот дел од кампањата и се надминати по овој показател од Ферари.

– Очекувавме да бидеме поблизу до нашите конкуренти, но се чини дека не успеавме да го намалиме заостатокот. Ние мора да работиме цврсто за да го сториме тоа, бидејќи во спротивно и следната година ќе биде изгубена. Се чини дека сè уште сме на половина секунда заостанување на обиколка и не сум оптимист за Јапонија, рече тој.

Верстапен досега победи на две трки, а екипата се надева на силен резултат за Хонда во домашното Гран-при, што ќе се одржи на крајот на следната недела.в