Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својата Фејсбук страница најави прес-конференција во 13 часот.

Прес-конференцијата следи откако на синоќешната лидерска средба не беше постигнат договор за законот за Јавно обвинителство.

Инаку, извори од присутни на средбата откриваат дека премиерот Зоран Заев грчевито се борел за задржување на обвинителката Рускоска, што всушнос е неговата нова Катица, а целиот персонал од СЈО по автоматизам да се префрли во новото обвинителство, односно непотизмот како индиго да се преслика во новиот сектор на ОЈО.